Matrakçı Nasuh Bosna’da anıldı

Osmanlı döneminin ünlü Türk minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi ve silahşör Matrakçı Nasuh, baba memleketi Bosna’da düzenlenen bir dizi etkinlikle anıldı.

Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği Saraybosna ve Mostar şehirlerindeki etkinliklere Bosnalılar büyük ilgi gösterdiler.

Programın birinci gününde Başkan Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un takdimiyle “Matrakçı’nın Şehirleri” minyatür sergisinin açılışı yapıldı. Ardından belgesel film gösterimi, matrak gösterisi ve panel yapıldı. Saraybosna’daki bir Osmanlı hamamından dönüştürülen “Boşnak Enstitüsü”nde yapılan panelde sanat tarihimizin büyük uzmanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Dr. Seyit Ali Kahraman birer sunum yaptılar.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ni tam metin olarak günümüz Türkçesine aktaran Dr. Seyit Ali Kahraman, Çelebi’nin Bosna ve Mostar hakkında yazdıklarındaki titiz ve gerçekçi anlatıma dikkat çekti.

Matrakçı Nasuh’un eserlerinden seçme kırk muhteşem minyatüre yer verilecek olan “Matrakçı’nın Şehirleri” sergisi, daha önce İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonunda açılmıştı.

Saraybosna Boşnak Enstitüsü’ndeki sergi 18 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65