Etkinlikler

AHLAT’A ANLAMLI KÜLTÜR GEZİSİ

 

image

 

Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, kültür tarihinin Anadolu’daki en eski varlıklarından olan Ahlat’taki tarihî Selçuklu Mezarlığı alanına 28-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında, bölgedeki kültür değerlerine dikkati çekmek amacıyla anlamlı bir gezi etkinliğine ev sahipliği yaptı.

 

image

Geziye çeşitli üniversitelerin tarih, sanat tarihi, arkeoloji, Türk edebiyatı, mimarlık gibi farklı alanlarından üniversitelerinin de önerisiyle seçilmiş 40 yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı. Öğrencilere konuyla ilgili uzmanların yanı sıra şair ve sanatçılar da eşlik etti.

 

image

Etkinlik kapsamında 29 Ağustos 2014 Cuma günü Bitlis valiliği ziyaret edildi. Ardından, Doç. Dr. Gülsen Baş’ın rehberliğinde Bitlis Kalesi Gezisi düzenlendi. Bitlis Kalesi ve çevresindeki tarihi yapılar gezildi.

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

Bitlis İl Kültür Müdürlüğü’nde Doç. Dr. Baş’ın sunduğu, “Türk Kültür Mirası ve Bitlis Kalesi” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferans öncesinde Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Turan Karataş kısa bir konuşma yaptı.

 

image

image

 

Gezinin ikinci günü Nemrut Krater Gölü’nü ziyaretle başladı.

 

image

image

Burada Anadolu Ajansı mu- habirine açıklamada bulunan Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak gezi ile ilgili olarak; "AKMB olarak bu geziyle hem Kuzey Van Gölü havzasının tarih, kültür ve tabiat zenginliğine dikkat çekip bu bölgenin tanıtımına katkıda bulunmuş oluyoruz hem de yurdun dört bir yanından genç bilim insanlarını davet ederek kültürü- müzle ilgili yapılacak bilimsel çalış- malara katkı sağlamış oluyoruz. Bu yönüyle örnek bir "kültür gezisi" yaptığımızı düşünüyorum." dedi.

 

Ahlat Mezarlığı gezisinden önce Ahlat Kazı Evi’nde Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kulaz tarihi bölge ile ilgili bilgiler verdi.

 

image

Gezinin ikinci günü Bitlis-Ahlat Selçuklu Mezarlığı Kazı Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kulaz’ın rehberliğinde, Ahlat Selçuklu Mezarlığı Arkeolojik sahalarına gezi düzenlendi.

 

image

 

image

 

image

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş geziyle ilgili olarak, “Amacımız medeniyetimizin, kültürümüzün ana dokularını, değerlerini genç bilim insanlarına fark ettirmek için bir imkân oluşturmak. Kurum olarak görevimiz Türk kültürünün ve kimliğinin her nakşını, her unsurunu tanıtmaktır. Bunu kitap yayımlamak, dergi çıkarmak suretiyle yaptığımız gibi, kültürel gezilerle kültür söyleşileriyle zenginleştirmek ve etkili hâle getirmek istiyoruz.” dedi.

Ahlat tarihi mezar alanının ardından konuklar Ahlat-Adilcevaz yolu üzerinde yer alan çeşitli Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan birbirinden güzel cami ve kümbetleri ziyaret ettiler.

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

Etkinlik sonunda tüm katılımcılar sertifikalarını aldılar.

 

image

Çeşitli kamu kuruluşları ve akademik çevrelerce yoğun ilgi ile karşılanan gezinin, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın öz görevi doğrultusunda yapılacak bu türden programlara örnek olması bekleniyor.

 

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

 

image

 

image

image

 

image

image

 

image

image

 

image

 

image

 

image

 

image

 

image

image

 

image© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65