“El Kânun Fi’t-Tıbb’ın 1000. Yılı”

1014 – 2014

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak, “El Kânun Fi’t-Tıbb”ın yazılışının 1000’inci yılında ünlü Türk bilgin ve hekimi İbn-i Sina’yı bir panelle anıyoruz.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı olarak, “El Kânun Fi’t-Tıbb”ın yazılışının 1000’inci yılında ünlü Türk bilgin ve hekimi İbn-i Sina’yı bir panelle anıyoruz.

Bilindiği gibi İbn-i Sina’nın tıp sahasındaki eserlerinin başında gelen ve bir doktorun bilmesi gereken temel tıbbî bilgileri sistematik bir biçimde ele alan “El Kânun Fi’t-Tıbb”, Kurumumuz tarafından yeniden basıldı.

Ülkemizin saygın bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Esin Kâhya tarafından günümüz Türkçesine çevrilerek yayına hazırlanan eserin, çevirisi yeni biten ciltlerinin ilk baskısı, daha önce bastığımız ciltlerinin ise yeni baskıları tamamlandı.

Ünlü Türk Sultanı Gazneli Mahmud’un himayelerinde İbn-i Sina tarafından “Hamse” formunda ve 5 kitap halinde kaleme alınan eser, 1014 yılında tamamlanmıştı.

22 Aralık Pazartesi günü, saat 16.30’da İstanbul Süleymaniye’de “Râbi Medresesi”nde başlayacak olan panelde eserin mütercimi Prof. Dr. Esin Kâhya, Prof. Dr. Hayrani Altıntaş,  Doç. Dr. Hasan Basri Çakmak ve Doç. Dr. Ahmet Acıduman İbn-i Sina’yı ve şaheserini anlatacaklar.

Panel öncesinde düzenlenecek bir ikramda, Yüksek Kurum Başkanımız Prof. Dr. Derya Örs’ün de katılımıyla, Başkanımız Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Esin Kâhya tarafından, AKMB yayınları arasında yeniden basılan El Kânun Fi’t-Tıbb’ın yeni baskılarının tanıtımı yapılacak.

 

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65