Prof. Dr. Turan Koç: “Estetik, Yeni Konuşulan Bir Kelimedir”

Şair ve akademisyen Prof. Dr. Turan Koç, her hafta çarşamba günleri düzenlediğimiz “Kültür Söyleşileri”nin konuğu oldu.

“Estetiğin Hayatımızdaki Yeri” başlığı altında yaptığı son derece yoğun ve derinlikli konuşmasında Müslümanların yirminci yüzyıldan sonra azınlık tecrübesi yaşadığını belirterek, bu yüzyıldan sonra “İslam estetiği” ifadesinin dilimize girdiğini ifade etti.

Konuşmasına, “İslam estetiği” ifadesini eleştirerek devam eden Koç, “İslam kelimesini her şeyin başına getirmeye başladık. Yirminci yüzyıla kadar hiçbir kelimemizin başında İslam sözcüğü yok. İslam estetiği, İslam hukuku, İslam sanatı gibi kavramları kullanırken medeniyetimizin gramerinde hata yaptığımızı düşünüyorum. Bu durum, kültür ve medeniyet paradigmamızda bir kırılma olduğunu gösterir” dedi.

İslam medeniyetinde varlık, bilgi ve değer telakkileri olduğunu vurgulayarak, bu değerlerin ortak varoluş bilinci içerisinde geliştiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Turan Koç’un gerçek bir ihtisas dersi gibi yaptığı kıymetli konuşmasını dinleyenler arasında çok sayıda tanınmış şair, yazar ve bilim adamı da bulunuyordu.

İlgiyle dinlenen konuşmanın ardından Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Prof. Dr. Turan Koç’a katılımından dolayı teşekkür edip hediyesini takdim etti.

Kültür söyleşileri, 3 Aralık saat 16.00’da Doç. Dr. Necdet Subaşı’nın “Alevî Modernleşmesi” başlıklı konuşması ile devam edecek.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65