Arış Dergisi 13. Sayısına Ulaştı

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının süreli yayınlarından Arış adlı hakemli derginin 13. sayısı yayımlandı. Bu sayıda dokumadan, işleme sanatları, mimari ve maden sanatına kadar geniş bir yelpazede makaleler yer alıyor.
Derginin ilk makalesi Aysen Soysaldı tarafından kaleme alınan “Burdur’da Halı Heybe Örnekleri”  başlıklı yazıda Türk halı sanatının zengin örnekleri arasında nispeten gölgede kalmış halı heybeler hakkında bilgilere ulaşıyorsunuz.
Fatma Nur Başaran “Anadolu Geleneksel Bez Dokumacılığından Bazı Örnekler ve Günümüzdeki Durumu”   isimli makalesiyle Anadolu’nun her yöresinde rastlanan her biri malzemesi, üretim ve kullanım şekli, desen ve kompozisyonu ile kendine has özellikler taşıyan dokuma kültürü ile ilgili seçkin ve zengin örneklere yer veriyor.
Ela Taş ise “İplerle Dile Gelen Duygular” makalesinde Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı tarafından 2008 yılında kısaca SODES olarak adlandırılan Sosyal Destek Programı projesini ayrıntılı olarak okuyucuya  tanıtıyor.
Ebru Subaşı  “Sivas Düğünlerinde "Gelin Hamamı"na "Gelin Bohçası" Hazırlama Geleneği” makalesiyle okuyucuya Sivas’ın düğün geleneklerini gözler önüne seriyor.
Pakize Kayadibi tarafından kaleme alınan “Kültür Mirasımız Para Keselerinden Örnekler” başlıklı makalede Türk kültürü ve sanatı içinde kendine özgü bir yeri ve anlamı olan keseler, etraflıca tanıtılıyor.
Dursun Arslan’ın “Nusretiye Camii Tarihsel Konumu ve Mimarisi” isimli makalesi İstanbul’un Tophane semtinde yer alan Nusretiye Camii’nin detaylı bir şekilde tanıtılıyor.
Derginin son makalesi Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının geleneksel hale getirdiği kültür gezilerinden “İpek Yolunda Türk Kervansarayları Gezisi”ni anlatıyor. 11-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Ankara, Konya, Karaman, Pozantı, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Niğde ve Aksaray güzergâhında gerçekleştirilen geziyi Arş. Gör. Elif Ceylan Erol kaleme alıyor.
Arış’ın 14. sayısında buluşmak temennisiyle, 2019 yılında bol okumalı günler diliyoruz

 

16/05/2019 tarihinde yayımlanmıştır.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65