Merâgî’nin Son Müzik Eseri: Zevâid-İ Fevâid-İ Aşere Çıktı.

Türk musikisinin nazariyatında ve besteciliğine öncülük etmiş olan Abdülkadir Meragi (1353-1435) Türk müziği tarihinin olduğu kadar, Orta Doğu ülkelerinin en önemli müzik teorisyenlerinden biri ve Sistemci Ekolün son temsilcisidir.
Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı'nın yayımladığı Merâgî’nin Son Müzik Eseri: Zevâid-i Fevâid-i Aşere;  Fevâid-i Aşere (On fayda) ve Zevâid-i Fevâid (Faydalı ekler) iki farklı komposizyon halinde, ortak metinleri olan iki eserdir. Eserler içinde en sonuncusu olan bu kitap, Meragi'nin fikir dünyasının geldiği son noktayı göstermesi açısından önemlidir. İlk eserlerinden sonrakilere fikirlerini değiştirdiği özellikle dizi ve usullerdeki değişikliklerden anlaşılmaktadır. Eser, diğerlerinden farklı olarak bab ve fasıl olarak değil  "fayda" dediği on bölümden oluşmaktadır ve her fayda bir konu içermektedir.
Türk müziği tarihi ve müzikolojisi açısından Meragi’yi doğru değerlendirmek için, Meragi’nin görüşlerinde, özellikle dizi ve usullerdeki değişikliklerde geldiği son noktayı göstermesi açısından büyük önem taşıyan bu eser Türkçeye Dr. Recep USLU tarafından çevrilmiştir.
Son derece özenli ve kaliteli bir baskıya sahip 143 sayfalık Merâgî’nin Son Müzik Eseri: Zevâid-i Fevâid-i Aşere adlı eser, Balgat adresindeki Başkanlık binasında ve Kızılay Kitap Satış Bürosunda satışa sunuluyor.
Kitapseverler, https://emagaza-akm.ayk.gov.tr/ adresindeki e-mağazadan da esere ulaşabilirler.


 

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65