Türkiye ve İran’da Aydınlanma Düşüncesi  Uluslararası Çalıştayı Yapılacak.

Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının desteği, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı işbirliği ile 16 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da ‘‘Türkiye ve İran’da Aydınlanma Sürecinde Uluslararası Çalıştayı’’ düzenlenecektir. Program, 09.30-18.00 saatleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Kampüsü Milli İrade Binası Menekşe Konferans Salonu’nda gerçekleşecektir.
Çalıştay, ‘‘Aydınlanma Düşüncesinin Türkiye ve İran’daki İzdüşümleri-I’’ ve ‘‘Aydınlanma Düşüncesinin Türkiye ve İran’daki İzdüşümleri-II’’ olmak üzere 2 oturumdan oluşmaktadır.
Protokol konuşması yapacak isimler arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Mohommad Ebrahim Taherian Fard, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Müsteşarı Hasan Safarkhani, Türk Felsefe Derneği’nden Dr. Muhammet Enes Kala yer almaktadır.
Çalıştayda, aydınlanma düşüncesinin İslâm dünyasına, özellikle Türkiye ve İran coğrafyalarına etkileri bütün yönleriyle ele alınacak olup, Aydınlanma düşüncesinin ve çağının genel özellikleri ile birlikte tarihsel süreçleri üzerinde de durulacaktır.

    

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65