TÜRK MÜZİĞİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA TAMAMLANDI       

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca Ankara Başkent Öğretmenevinde 23-24 Mart 2017 tarihlerinde Kuruluşunun 100. Yılında Dârü’l-Elhan ve Türkiye’de Türk Müziği Eğitimi Çalıştayı düzenlendi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından toplantı, Başkan Yardımcısı Sayın Şaban ABAK ve Atatürk Kültür Merkezi Başkan V. Sayın Zeki ERASLAN’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Başkan Yardımcısı Şaban Abak, Türk müziği eğitiminin ele alınacağı çalıştayda, Türk şiirinin ve Türk müziğinin yüzyıllarca beraber ve adeta iç içe olduğunu hatırlatarak, müzikle şiirin yeniden barıştırılması temennisinde bulundu.


AKM Başkan Vekili Zeki Eraslan da yaptığı açılış konuşmasında, çalıştayın başarılı geçmesini dileyerek şöyle dedi: “Dârülelhân Osmanlı Devletinin ilk resmi müzik okulu olarak yüzyılların müzik, sanat ve kültür birikiminin 20.yüzyıla tevarüsü ile ortaya çıkmış bir bilim, kültür ve sanat kurumudur. 1917 yılında dağılmanın eşiğine gelmiş bir devletin sanatla irtibatını koparmama mücadelesidir. En zor koşulların yaşandığı ortamda bir taraftan müzik öğretmeni yetiştirmek diğer taraftan ilmi çalışmalar yapmayı amaç edinen böyle bir okulun kurulması bugünden bakıldığında yüzyıl öncesi için bir iftihar vesilesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın yakın bir tarihte kurulması talimatını verdiği müzik üniversitesi de yine müziğe ve sanata verilen önemin güncel bir göstergesidir. İnşallah böyle tematik bir üniversiteyle bu sahadaki ilmi çalışmalar daha da güçlenecek bir zemini yakalayacaktır. Tüm katılımcılarımıza çalıştayımızı teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyor, saygı ve selamlarımı sunuyorum.”


Açış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar’ın Başkanlığında Prof. Ruhi Ayangil, Prof. Dr. Hakan Cevher, Prof. Dr. Erol Parlak, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Prof. Dr. Adnan Koç, Prof. Dr. Nilgün Doğrusöz Dişiaçık, Doç. Dr. Kubilay Kolukırık, Doç. Dr. Murat Salim Tokaç ve Yrd. Doç. Dr. Süleyman Erguner gibi önemli isimlerin katılımıyla “Açılış Oturumu” yapıldı.
İki gün süren ve eş zamanlı olarak sekiz oturumda gerçekleştirilen çalıştayda, Dârülelhân’dan Günümüze Klasik Türk Müziği Araştırmaları ve Eğitimi, Dârülelhân’dan Günümüze Türk Din Mûsikîsi Çalışmaları, Dârülelhân’dan Günümüze Türk Müziği Eğitiminin Kurumsallaşma Süreci, Günümüzde Türk Müziği Öğretme Yöntemleri, Türk Müziği Eğitiminin Ulusal ve Uluslararası Hedefleri, Dârülelhân’dan Günümüze Türk Halk Müziği Araştırmaları ve Eğitimi, Günümüz Türk Müziği Eğitiminde Müfredat Sorunları ve Günümüz Türk Müziği Eğitiminde Eğitim-Öğretim Materyalleri konuları ayrı ayrı ele alındı.


Çalıştayın ikinci ve son gününde Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan başkanlığında gerçekleştirilen kapanış oturumuna katılan Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, Prof. Rûhî Ayangil, Prof. Dr. Hakan Cevher, Prof. Dr. Songül Karahasanoğlu, Prof. Dr. Adnan Koç, Prof. Dr. Oya Levendoğlu Öner, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Doç. Dr. Cenk Güray ve Yrd. Doç. Dr. Süleyman Erguner iki günlük çalışmalarının sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.


Kapanış oturumunun ardından kürsüye gelen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına ve çalıştaya katılan bilim insanlarına Türk kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Prof. Örs, Türk müziğinin seçkin temsilcilerine, yazma müzik mecmuaları başta olmak üzere müzikle ilgili kıymetli eserlerini yayınlamak için Atatürk Kültür Merkezi Yayınlarını tercih etmeleri çağrısı yaptı. Çalıştay Prof. Dr. Derya Örs’ün katılımcılara katılım belgelerini takdim etmesinin ardından son buldu.
Çalıştay kapsamında Prof. Ruhi Ayangil'in riyasetinde oluşturulan icra heyeti, Dâr'ül Elhan arşivinden Türk müziğinin bazı seçkin eserlerini seslendirdiler. Millî Kütüphane'nin ev sahipliğinde yapılan Türk Müziğinden seçkin örnekler konseri, büyük bir ilgi ve takdirle izlendi. Konser sonunda sanatçılara Atatürk Kültür Merkezi'nin hediye paketleri takdim edildi.
Türkiye'de Türk Müziği Eğitimi Çalıştayı'na katılan 100 sanatçı ve davetliye ayrıca AKMB Yayınlarından müzikle ilgili kitap seti hediye edildi.


 

DÂRÜLELHÂN'IN KURULUŞUNUNU 100. YILI KONSER HABERİ  İÇİN TIKLAYINIZ

  

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65