“İSTİKLÂL ŞÂİRİNİ İSTİKBÂLE TAŞIMAK” BAŞLIKLI MEHMET ÂKİF ERSOY’U ANMA PANELİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Millî marşımız İstiklâl Marşı'nın büyük şairi Mehmet Âkif Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu ve Anadolu Mektebi’nin işbirliği ile düzenlenen panellerle anıldı.


13 Mart pazartesi günü Sıhhıye'deki Türk Tarih Kurumu Konferans Salonu’nda yapılan panellerde lise ve üniversitelerden öğrenciler görev alıp Âkif'in eserlerini çeşitli yönleriyle ele alan konuşmalar yaptılar.
Büyükleri aratmayan son derece başarılı konuşmaları, programa katılan Kurum başkanları ile öğretmen ve öğrenciler büyük bir ilgi ve takdirle takip ettiler.
İstiklâl Marşı'nın kabulünün 96'ncı yıl dönümü nedeniyle düzenlediğimiz programa Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, "Anadolu Mektebi" okuma programlarının yöneticisi, tarım eski bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, AKMB Başkan Vekili Zeki Eraslan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AKM Başkan Yardımcımız Şaban Abak, Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya katılarak gençleri büyük ilgiyle takip ettiler.

“İstiklâl Şairini İstikbale Taşımak” adlı panelin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, yaptığı konuşmada, Ersoy’un İstiklal Marşı’nın Türk milletine ait olduğunu belirttiğini ve bu nedenle eseri "Safahat" isimli kitabına almadığını aktardı. “Kendini şiirleri ve fikirleriyle Türkiye’ye adamış bir dava adamı” olarak tanımlayan Ersoy’un hayatının ilhamlar, dersler ve örneklerle dolu olduğuna işaret eden Erdem, “Mehmet Akif, İstiklâl Savaşı sırasında arkadaşı Eşref Edip ile şehir şehir gezerek; vaazlarıyla, yazılarıyla Anadolu’da bağımsızlık ateşini hazırlamış, Kuva-yı Milliye ruhuna can katmıştır. Mehmet Akif, şiirleriyle, idealleriyle, mütevazi hayatı ve karakteriyle örnek bir şahsiyet ve milletimiz için mühim bir ilham kaynağıdır.” dedi.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs de İstiklal Marşı’nın hiçbir millete nasip olmayan ve bir milletin tamamına mâl olan muhteşem bir miras olduğunu bildirdi. İstiklâl Marşı’nın Türk milleti için bir şiirin ötesinde çok daha büyük bir değere sahip olduğuna dikkati çeken Örs, İstiklal Marşı’nın bugün yaşanan pek çok olaya da ışık tuttuğunu belirtti. “Batı’nın, çirkin yüzünü, bütün çıplaklığıyla yaşıyoruz. Bugün gerçekleşen olaylar geçmişte yaşananlardan çok da farklı değildir. Demokrasi, insan hakları gibi sözleri yüzyıllardır insanlara pazarlayarak, kendisinden başka toplumlara bu hakları vermek istemeyen, kendileri dışında kalan toplumları kana bulayan, aralarında nifaklar çıkararak savaşlar açan, onların inanç dünyalarını parçalayan, milli beraberliklerini yok etmeye çalışan sömürgeci Batı’nın karanlık yüzünü ve tavırlarını son birkaç gündür yine bütün çıplaklığıyla gördük ve yaşıyoruz.” dedi. Müslüman Türk milletinin, binlerce yıl İslâm’ın ve adaletin bayraktarlığını yaptığını, bu bayraktarlık nedeniyle düşmanının çok olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından, Anadolu Mektebi Okuma Grubu’nda bulunan öğrenciler, Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili hazırladıkları sunumları katılımcılarla paylaştı. Panelistler ve konu başlıkları ise şu şekildedir:
Panel-1 EbruSucu (Sakarya): Edebi ve Ezeli İstiklâl
    Ali Fuat Karaaslan (Kocaeli): 1. Dünya ve Çanakkale Savaşı’nda Mehmet Âkif
    Veysel Solak (Konya): İstiklâl Marşı’nın Yazılış ve Kabul Ediliş Safhaları
    Abdülkadir Çakıl (Kahramanmaraş): Mehmet Âkif’in Şiir Anlayışı

Panel-2 Enes Yalçın (Adana): Mehmet Akif’in Gençlik Anlayışı
    Hilal Ebru Özyön (Aksaray): İstiklâl Marşı’nın Mesajı
   
 Hasan Kayabaş (Konya): Milli Mücadele Döneminde Mehmet Âkif
Melike Dal (Kahramanmaraş): Mehmet Âkif’te Millet Sevgisi
Sunumlar ve konuşmaların yanı sıra katılımcılara Tacettin Dergâhı ve Ankara gezisi yaptırıldı. Ayrıca Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlanan kitaplardan katılımcılara hediye edildi.


 

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65