“Türkiye Ulu Camileri Fotoğraf Sergisi” ESOGÜ’de Açıldı

15 Temmuz darbe girişiminde darbeciler tarafından şehit edilen Foto Muhabiri Mustafa Cambaz’ın eserlerinden oluşan “Türkiye Ulu Camileri” adlı fotoğraf sergisi; Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve ESOGÜ Tarih Bölümü, ESOGÜ Tarih ve Gençlik Kulübü işbirliği ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu fuaye alanında açıldı.
Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak, aynı zamanda kitap haline de getirilen “Türkiye Ulu Camileri” fikrinin ortaya çıkışını kısaca anlatarak konuşmasına başlarken, kitabın ve serginin Mustafa Cambaz’ın dört ay boyunca tüm Türkiye’yi dolaşarak çektiği 10 bin fotoğraf içinden seçilenlerden derlendiğini belirtti. Şaban Abak ESOGÜ Rektörlüğü’ne serginin açılış sürecindeki yakın ilgisi için teşekkür etti.
Şehit ailelerinin de katıldığı sergi açılışı öncesinde konuşan ESOGÜ Tarih ve Gençlik Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cezmi Karasu, ülkemizin acıların yaşandığı zorlu zamanlardan geçtiğini belirterek, açılan sergi ile al bayrağımız yere düşmesin, ezanlar susmasın diye toprağa düşen bir şehidimizi anmayı amaçladıklarını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Cezmi Karasu sergi açılışına gelen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
ESOGÜ Rektör Vekili Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu, büyük bir emeğin ürünü olan serginin merhum Mustafa Cambaz’ın onlarca yıllık birikiminin bir yansıması olduğunu ifade etti. Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu serginin açılışına sağladıkları katkılardan dolayı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’na ve ESOGÜ Tarih ve Gençlik Kulübü’ne teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Ulu Camileri” adlı kısa filmin gösterimi yapıldı. Daha sonra çiçek ve hediye takdimleri gerçekleşti. Bu bölümde kurumlar arası çiçek ve hediye takdiminin ardından, Rektör Vekili Prof. Dr. İlhami Ünlüoğlu ve ESOGÜ Tarih ve Gençlik Kulübü Danışman Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cezmi Karasu bir şehit annesine tüm şehitlerimizin aziz hatıraları için çiçek takdim ettiler. Sonrasında serginin açılışı yapıldı. “Türkiye Ulu Camileri” fotoğraf sergisi 16 Aralık 2016 Cuma gününe kadar açık kalacak.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65