CEMİL MERİÇ DOĞUMUNUN 100. YILINDA ANILDI


Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Cemil Meriç 100 Yaşında” adlı anma programı 1-2 Aralık 2016 tarihlerinde MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda başarıyla gerçekleştirildi.
"Cemil Meriç Yüz Yaşında" anma toplantımızda Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı (DTCF), Prof. Dr. Kenan Çağan (Afyon Kocatepe), Prof. Dr. Kemalettin Taş (Isparta S. Demirel Üniv), Prof. Halil Açıkgöz (İst. Üniv.), Prof. Dr. Fazıl Gökçek (Ege Üniv.), Prof. Dr. Jale Öztürk (MKÜ), Doç. Dr. Ali Fidan (KTÜ, Trabzon), Yrd. Doç. Sabahattin Çağın (Ege Üniv.), Dr. Necmettin Turinay (TOBB Üniv.), Dr. Cafer Vayni (İst. MEB), Dr. Nevzat Yavuz (TÜBİTAK), Dr. Muhittin Bilge (Gelişim Üinv) birer konuşma yaptılar.
Anma programına Hatay Valisi Erdal Ata, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Zeki Eraslan ve Başkan Yardımcısı Şaban Abak’ın yanı sıra Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, ünlü düşünür Cemil Meriç'in hayatının anlatıldığı TRT yapımı kısa belgesel gösterimiyle devam etti.
Protokol konuşmalarında Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay'ın yetiştirdiği, ülkenin en önemli değerlerinden biri olan Cemil Meriç'i doğumunun 100'üncü yılında doğum yeri olan Hatay'da anılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek Atatürk Kültür Merkezi'ne teşekkür etti.
 Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ise Cemil Meriç'in Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en büyük beyinlerden birisi olarak her şeyden önce yerli ve milli bir kafa olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Derya Örs, şöyle devam etti: "Cemil Meriç, Batı'yı ve Doğu'yu herkesten iyi tanıdığı halde, milletinin öz değerlerini iyi anlamış, iyi özümsemiş ve bir ömür boyunca sağcıların bizden değil, solcuların bizden değil dediği bir dönemde arafta bırakılmış, muhteşem bir aydındır ve Türkiye'nin en önemli meselesinin aydın sorunu olduğuna işaret eden ilk isimlerdendir. Yaşadığı dönemlerde pek çok manevi ıstıraplara duçar olmuş ama kendi ifadesiyle bütün bu ıstırabın o büyük düşünceleri doğurduğunu ve Cemil Meriç gibi bir insanı var ettiğini itiraf etmektedir." Cemil Meriç'in; okumanın bir "anlama eylemi" olduğuna dikkat çektiğini belirten Örs: "Okumak sıradan bir eylem değildir. Okumak kitapla bir başkasının zihin dünyasıyla bir insanın buluşması, kavuşması demektir. Bu kavuşmada mutlaka muhakeme ve tezekkür yapılması gerekir. Günümüz okuyucusu ise sadece bir tüketici gibi davranmaktadır, okuduğunu düşünmemektedir. Günümüz insanının düşünmeye vakti yoktur, ne yazık ki günümüz insanı modernizmin kendine dayattığı bir hayatı yaşamaktadır." dedi.
Atatürk Kültür Merkezi Başkan Vekili Zeki Eraslan, Cemil Meriç programını Ankara veya İstanbul'da değil de Hatay'da düzenlemiş olmamızın sebep ve anlamına dikkat çekerek, düzenlenen bu türden programları üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerinin takip etmesinin karşılıklı yararına ve değerine işaret etti.
MKÜ Rektörü Prof. Dr.  Hasan Kaya ise Cemil Meriç’e arkadaşları tarafından “filozof” olarak hitap edildiğini belirttikten sonra: "İşte o Cemil Meriç, üniversitelerde hoca olarak çalışmış, eşsiz eserlere imza atmıştır. Gözlerini kaybetmesine rağmen yazdığı eserler büyük yankılar uyandırmış ve fikir hayatına yeni bakış açıları kazandırmıştır." dedi.
Protokol konuşmalarının ardından anma programının ilk konuşmacısı Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç babasının hayatı ve fikirleri hakkında bilgiler verdi ve: “Onun gözlerini açtığı Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Cemil Meriç Araştırma Merkezi ile Atatürk Kültür Merkezi'nin birlikte bu toplantıyı hazırlamış olması ayrı bir önem ve ayrı bir güzellik taşıyor. Toplantımızın, bir şahsın kaderinde, bir medeniyetin kaderini okumamıza yardımcı olacağını umuyorum.” dedi.
Programın birinci günü, AKMB Başkan Yardımcısı Şaban Abak'ın teşekkür konuşması ve katılımcılara hediyelerinin takdiminin ardından sona erdi.
Ertesi gün Reyhanlı’da Cemil Meriç'in doğduğu ve Vali Celalettin Lekesiz zamanında istimlak edilerek "Cemil Meriç Kültür Evi" olarak restore edilip düzenlemesi yaptırılan müze ev gezildi. Geleneksel Türk evi biçiminde, iki katlı bahçeli taş bir konak olan Cemil Meriç Kültür Evi, hem müze, hem kültür merkezi ve kütüphane olarak güzelce düzenlenmiş ve Reyhanlı halkının hizmetine sunulmuş haliyle ziyaretçilerin takdirini topladı. Geziye Reyhanlı Kaymakamı Tuncay Dursun, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Halk Eğitim Merkezi Müdürü, edebiyat öğretmenleri ve öğrenciler de eşlik ettiler.


 

 

 

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65