ŞAİR ARİF AY İLE TÜRKİYE’DE EDEBİYAT DERGİCİLİĞİ

Her çarşamba seçkin bir ismin ağırlandığı Kültür Söyleşileri'nin bu haftaki konuğu şair, edebiyatçı ARİF AY’dı. 

Konuşmasına, edebiyat hayatının, Nuri Pakdil’in çıkardığı Edebiyat dergisinde yayımlanan şiirlerle başladığını belirten Arif Ay, edebiyat yolculuğundaki kilometre taşlarını, Nuri Pakdil’le karşılaşmalarını renkli bir üslupla anlattı. 1969’da Nuri Pakdil yönetiminde yayına başlayıp on beş yıl kesintisiz yayımlanan ünlü Edebiyat dergisinde bir dönem yazı işleri müdürü olan şair Arif Ay, Türkiye’de edebiyat dergiciliğinin nasıl yapılması gerektiğinin de incelikli noktalarına değindi.

Arif Ay Türkiye’de edebiyat dergiciliğinde önemli ve özgün bir örnek olan ve beş yıl tek başına yayımladığı Edep dergisini çıkartırken karşılaştığı zorlukları dile getirdi. Anılarla zenginleştirdiği konuşmasında Arif Ay Mart 2015’te yayın hayatına son veren aylık edebiyat dergisi Edep’i maddi olanaksızlıklar ve fiziki koşulların uygun olmaması nedeniyle sonlandırdığını ifade etti.

Büyük bir beğeniyle dinlenen söyleşi Kurumumuz Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş’ın şair Arif Ay’a teşekkürü ve günün anısına hediyesini takdim etmesiyle sona erdi.

Her hafta çarşamba günleri Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen kültür söyleşileri 29 Nisan 2015 günü saat 16:00’da Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun “Kültürümüzde Çay ve Kahve” sunumuyla bu dönem sona erecek.

© 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65