Etkinlikler

“MATRAKÇI’NIN MENZİLLERİ VE ŞEHİRLERİ” SERGİMİZ DOLMABAHÇE SARAYI’NDA

“Matrakçı’nın Menzilleri ve Şehirleri” adlı resim sergisi, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in de katıldığı coşkulu bir törenle açıldı. Serginin açılış kurdelesini Vali Şahin’le birlikte Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Kurum Başkanımız Prof. Dr. Turan Karataş birlikte kestiler.

Açılışta kısa bir konuşmayla sergiyi takdim eden Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Türk kültürünün, Türk düşünce, sanat ve bilim tarihimizin seçkin isim ve eserlerinin korunması, tanıtılması ve yaşatılması yönünde çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Matrakçı Nasuh’un minyatür tekniğiyle yaptığı resimlerinden kırk seçme eserin sergilenmesi ve ardından bir panel düzenlenmesinde emeği geçen çalışma arkadaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Sergilenecek resimleri seçen Prof. Dr. Nurhan Atasoy da sergidekilerin Matrakçı’nın “Beyan-ı Menâzil-i Sefer-i Irakeyn-i Kanunu Sultan Süleyman Han” adlı eserinden seçilmiş 40 muhteşem levha olduğu bilgisini izleyicilerle paylaştıktan sonra, “Bu resimleri çektirirken bir kere daha hayran oldum Matrakçı’ya. Ağaçlara gizlenmiş hayvanlara kadar inanılmaz ayrıntıların güzelliğini gördüm. Bu güzelliklerin herkesle paylaşılmasına imkan veren Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’na teşekkür ediyorum” dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de serginin düzenlenişi ve kendisinin davet edilişine teşekkür ederek, kültür ve medeniyetimizin başkenti İstanbul’da düzenlenecek her kültürel ve sanatsal çalışmayı desteklemeye ve teşvik etmeye hazır olduğunu söyledi.

Serginin açılışının ve ikramların ardından panel oturumuna geçildi. Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un başkanlık ettiği panelde Prof. Dr. Feridun Eemecen, Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Prof. Dr. Zeynep Tarım ve Dr. Seyit Ali Kahraman Matrakçı’nın ve eserlerinin çeşitli yönlerini sunumlar eşliğinde anlattılar. Seçkin ve meraklı bir izleyici tarafından ayakta takip edilen panelin ardından Kurum Başkanımız Prof. Dr. Turan Karataş, hocalarımıza bir akşam yemeği verdi.

Ünlü Türk ressam ve tarihçisi, “Matrak” savaş oyununun mucidi Matrakçı Nasuh’un vefatının 450. Yılı münasebetiyle düzenlediğimiz “Matrakçı’nın Menzilleri ve Şehirleri” konulu minyatür sergisi, Beşiktaş’ta Deniz Müzesi’nin yanındaki Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 8 Kasıma kadar açık olup ücretsiz gezilebilecek.

“Matrakçı’nın Menzilleri ve Şehirleri” sergisi ileriki bir tarihte Ankara Resim Heykel Müzesi’nde Ankara’lı sanatseverlerin izlemesi için tekrarlanacak.

 © 2014 - Atatürk Kültür Merkezi Ziyabey Cad. No: 19 Balgat - Çankaya / ANKARA
 Telefon: +90 (312) 284 34 18
  Belgegeçer: +90 (312) 284 34 65